«آبرنگ» بهنوش بختیاری,خوش رنگ یا...


«آبرنگ» بهنوش بختیاری,خوش رنگ یا...

در دنیای شلوغ این روزهای ما خیلی چیزها ناخودآگاه فراموش می شوند و از یاد می روند یا اهمیتشان کمتر می شود مثل خندیدن و شادبودن در حالی که یکی از نیازهای اصلی در زندگی هر فردی شادبودن و انرژی مثبت داشتن است و برای حال خوب خودمان هم که شده ، باید شاد باشیم. بهنوش بختیاری هنرمند طنازی است که با اجرای برنامه «آبرنگ» در شبکه نسیم سعی کرده شادی و لبخند را برای مخاطبانش به ارمغان بیاورد، او به قول خودش، به عنوان یک بازیگر زن سنت شکنی کرده و با لطیفه های مختلفی که می گوید، در تلاش است به ما شاد بودن را یاد آوری کند.

 

به همین بهانه سراغش رفتیم تا از «آبرنگ» بیشتر بدانیم.


چه شد که اجرای این برنامه را به عهده گرفتید؟


قبل از اینکه شبکه نسیم افتتاح شود، چند بار با مدیران آن جلساتی داشتم و قرار شد با آنها همکاری کنم ولی چون همزمان مشغول کارهای دیگری هم بودم، این همکاری عقب می افتاد تا اینکه بالاخره قرعه اجرای برنامه آبرنگ به نامم افتاد و از این اتفاق بسیار راضی هستم.

 


حالا چرا آبرنگ؟


اسم «آبرنگ» را آرش ظلی پور به عنوان کارگردان روی این برنامه گذاشت. قرار بود در این برنامه به خانه های مردم هم سری بزنیم و از آنها گزارش بگیریم که خب این کار برای من سخت بود.

 


اصلا این برنامه در نهایت آن چیزی شد که فکر می کردید؟


بله من با لطیفه تعریف کردن و خاطره گویی در این کار بسیار موافق بودم چون خودم آدم خاطره بازی هستم. از طرفی، لطیفه تعریف کردن هم یک سنت پسندیده در بین ما ایرانی هاست اما از این که برنامه های دیگر هم بخواهند همین روش را داشته باشند، چندان خوشم نمی آید و با آن موافق نیستم.

 


منظورتان چیست؟


در حال حاضر در بیشتر برنامه های این شبکه، لطیفه تعریف می کنند؛ از «هاونگ» گرفته تا «عینک آفتابی» خب این روش درست نیست. این جوری مخاطبان از یک نواختی کارها دلزده خواهند شد. باور کنید من فقط به خاطر نیت خیری که داشتم اجرای این برنامه را قبول کردم وگرنه آبرنگ نه از نظر مالی و نه از لحاظ شهرت پیشرفتی برای من ندارد. تنها دغدغه ام شاد کردن مردم است.

 


ولی آبرنگ طی این مدت مخاطبان خوبی پیدا کرده است.


همین طور است و طبق آمار خود شبکه، یکی از پرمخاطب ترین برنامه های شبکه نسیم است. فکر می کنم علتش زمان کم آن است.

 

 


در اجرای این برنامه با مشکل خاصی مواجه نبوده اید؟ چون کار طنز آن هم برای خانم ها چندان راحت نیست.


حق با شماست و من هم از این مساله مستثنی نیستم. مثلا در همین برنامه ۱۰دقیقه ای گاهی ۱۱تا اصلاحیه پخش می خورد مثلاً یک بار به خاطر انگشتری که در دستم بود، ۴ برنامه را دور انداختند. به هرحال اجرای این برنامه کار راحتی نیست اما چون هدف دیگری دارم، سعی می کنم با مشکلات کنار بیایم.

 

 


با خنده درمانی چقدر موافق هستید؟


خیلی زیاد، چون متاسفانه در سال های اخیر خنده و شادی از یاد مردم رفته است و هم کمتر و هم سخت تر می خندند. به هر حال خنده درمانی می تواند به ��ادبودن و فراموش کردن مشکلات کمک کند.

 


خودتان آدم شادی هستید؟


بله و سعی می کنم همیشه انرژی داشته باشم تا هم خودم لذت بیشتری ببرم و هم اطرافیانم را شاد کنم. باور کنید زمان کوتاه تر از چیزی است که فکر می کنیم پس بهتر است برای هم خاطره های شیرین بسازیم، این گونه رفتار کردن، یک نوع عاقبت بخیری است.

 


اگر قرار باشد حاصل تمام زندگی تان را روی یک بوم نقاشی کنید، چه خواهید کشید؟


یک آسمان پر از دود می کشم که برج میلاد در آن به سختی دیده می شود و بالای برج میلاد یک ستاره می گذارم به نشانه امید و زیبایی هایی که هستند اما کمرنگ اند.

 

 


خانم بختیاری! شما علاوه بر کارهای هنری، دستی هم بر قلم دارید و تا به حال چند کتاب را روانه بازار نشر کرده اید. می?خواهم بدانم دنیای بهنوش بختیاری بازیگر با دنیای بهنوش بختیاری نویسنده چقدر فرق دارد؟


خیلی متفاوت است. دنیای درونم با آنچه مردم از من می بینند، بسیار فرق دارد. اساسا غم انسان ها را دارم. برخی فکر می کنند بازیگران آدم های بی غمی هستند اما واقعا این گونه نیست. همیشه می گویم خدایا! فکرش را نمی کردم که بازیگر بشوم! دغدغه ام این بوده که زبان بخوانم و جهانگردی کنم اما فکر کردم شاید رسالتی داشته باشم و روی انسان ها اثرگذار باشم که بازیگر شدم. فقط به خودم فکر نمی کنم و بگویم همین که اتومبیل و آپارتمان داشته باشم، کافی است. واقعا فقر، بزرگ ترین توهین به بشریت است. معضلات اجتماعی و مشکلات مردم بسیار ناراحتم می کند و بسیار تلاش می کنم کاری انجام دهم اما هنوز نتوانسته ام کاری که دلم می خواهد، انجام بدهم.

 


می شود گفت به همین دلیل بازی در سریال «شوخی کردم» را پذیرفتید؟ چون این مجموعه به معضلات اجتماعی می پردازد.


من آقای مدیری را به عنوان یک انسان بی بدیل قبول دارم. گذشته از این، او مردم ایران را که سخت می خندند، می خنداند. همه جای دنیا بودجه های فراوانی در اختیار کمدین ها قرار می دهند اما آقای مدیری بدون بودجه های آنچنانی کارش را درست انجام می دهد. در آیتم های «شوخی کردم» مسائل اجتماعی مطرح شده است و حتی خیلی وقت ها خودش بخشی از متن را حذف می کند و مثلا می گوید نمی توانیم با این بخش شوخی کنیم. به هر حال از همکاری با آقای مدیری راضی و خوشحالم و شوخی کردم را هم دوست دارم چون حرف برای گفتن دارد.

 


شما با طنز عجین شده اید یا طنز با شما؟


نمی دانم. شاید هر دو، اما خیلی دوست دارم در کارهای ملودرام هم خودم را محک بزنم، البته نمی دانم مخاطبم هم می تواند من را بپذیرد یا نه. نمی دانم اصلا مردم مرا در نقش جدی می پذیرند؟ ولی مردم نسبت من حس خوبی دارند و من را مثل اعضای خانواده شان می دانند. بارها خدا را شکر کرده ام، چراکه اگر در زندگی چیزهای زیادی را از دست داده ام و سختی زیادی کشیده ام، در عوض مسیر زندگی را به گونه ای بوده است که مورد علاقه مردم هستم. همین انرژی که از مردم می گیرم، انرژی ام را زیاد می کند.

 


راستی لطیفه هایی که تعریف می کنید چگونه و بر چه اساسی انتخاب می شوند؟


ابتدا بیشتر آنها را خود آقای ظلی پور انتخاب می کردند اما رفته رفته خود مخاطبان با ما همراه شدند و حالا آنقدر لطیفه می فرستند که انتخاب آنها برایمان سخت می شود. این همه انرژی مثبت و خوب، حالم را خوش می کند.

 


کارهای بعدی بهنوش بختیاری؟


برای اولین بار قرار است در تئاتر «زنان شکسپیر» به کارگردانی «بهاره رهنما» بازی کنم که برایم بسیار دلهره آور است چون فکر می کنم کمتر اعتماد به نفس تئاتر را دارم اما با این همه تلاش خواهم کرد.

 


و اجرای آبرنگ را تا چه زمانی ادامه خواهید داد؟


قبلا هم گفته ام اگر قرار باشد همه برنامه ها با همین سبک و سیاق ادامه پیدا کند، کنار خواهم رفت چون یکنواختی تمام برنامه های یک شبکه معنایی ندارد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه