بزن «لایک قشنگه رو»!


بزن «لایک قشنگه رو»! - تصویر 1

بازی اش در نقش بهنوش سریال «خوب، بد، زشت» می شود بهانه ای برای گفت وگو با بهنوش بختیاری. اما «بهنوش» قصه با شخصیت اصلی خود او تفاوت زیادی دارد. خود او این نقش را با دیگر نقش هایش متفاوت می داند و معتقد است ویژگی های ظاهری و اخلاقی آن باعث شده است نقدهایی ضمنی هم بر بعضی مسائل مثل تب جراحی های زیبایی و استفاده گسترده از شبکه های اجتماعی در جامعه مطرح شود. مصاحبه ما را با او می خوانید.


پیش از آغاز پخش سریال «خوب، بد، زشت» در مصاحبه ای اشاره کرده بودید که این مجموعه تلویزیونی به هیچ وجه قصد ندارد مخاطب را به خندیدن وادار کند. فکر می کنم در قسمت های پخش شده هم همین فضا بر تازه ترین ساخته منوچهر هادی حاکم است.


درست است. من طی این سال ها در سریال های زیادی بازی کرده ام و حالا می توانم بگویم که در واقع همه نوع اثری را تجربه کرده ام، اما قصه ای که بابک کایدان همراه برادر خود و بر اساس طرحی از محسن کیایی نوشته است، با بقیه تفاوت هایی دارد. البته در فیلمنامه اولیه شرایط دختران خانواده در داستان کمی فرق داشت. ما از ابتدا به این سریال به چشم کارهای نوروزی که قصدشان خنداندن مردم است، نگاه نکردیم. آقای منوچهر هادی، کارگردان این سریال هم از همان ابتدا به ما گفت که نمی خواهد بیننده را وادار به خندیدن کند. بنابراین اگر فضای سکانسی قابلیت خنداندن مردم را داشته باشد که هیچ، در غیر این صورت هیچ الزامی وجود ندارد که در هر سکانس یک شوخی یا موقعیت خنده دار برای خنداندن مخاطب به سریال اضافه شود. فکر می کنم این نگاه بسیار مناسبی است. خود من هم معتقدم زیاد خندیدن به یک سریال باعث می شود تا بیننده از توجه به عمق و مفهوم آن بازبماند و بنابراین اثر در ذهن او ماندگار نخواهد شد.


مفاهیم مورد توجه داستان را بیشتر معطوف به چه مواردی می دانید؟


«خوب، بد، زشت» یک سریال خانوادگی است. خانواده ای محوری در داستان آن با اعضایی متفاوت از هم وجود دارد و هریک از نقش ها به گونه ای طراحی و آفریده شده است که نماینده گروه های مختلف مردم باشد.


فکر می کنم با توجه به دست و پنچه نرم کردن خانواده ها با بعضی مشکلات مثل طلاق و فرزندان ناخلف، در این سریال سعی شده است تا به همه آنها حتی اشاره ای کوچک هم بشود. بنابراین بیننده بهتر و بیشتر با شخصیت های داستان همذات پنداری خواهد کرد.


شتابزدگی مرسوم در ساخت کارهای نوروزی بر کیفیت کار شما تاثیر منفی نگذاشت؟


به هر حال این سرعتی که معمولا در ساخت کارهای نوروزی وجود دارد بر سریال «خوب، بد، زشت» هم بی تأثیر نبوده است. اگر فرصت بیشتری در اختیار گروه بود به طبع هرکدام از آنها در هر بخش می توانستند زمان بیشتری صرف کار خود کنند و شاهد نتیجه بهتری هم بودیم، اما متاسفانه بودجه یک کار همیشه دیر در اختیار سازندگان آن قرار می گیرد و بنابراین سریال ها هم دیر کلید زده می شود.


پیش از این در سریال «خداحافظ بچه» با «منوچهر هادی» تجربه همکاری داشتید اما دومین همکاری تان ژانر متفاوتی دارد.


این دومین همکاری من با منوچهر هادی در مقام کارگردان است. قبل از این هم زمانی که من منشی صحنه هزاران چشم به کارگردانی کیانوش عیاری بودم آقای هادی به عنوان دستیار کارگردان با این پروژه همکاری می کردند یا در کارهایی دیگر هم تجربه همکاری مشترک داشتیم. کار کردن با وی در این سریال تجربه بسیار خوبی بود. او کارگردانی سختکوش، متمرکز بر کار و فهمیده است. سال گذشته هم فیلم سینمایی «زندگی جای دیگری ا��ت» را به کارگردانی وی در جشنواره فجر دیدم. آقای هادی کارگردان آثاری مثل قرنطینه و یکی می خواد باهات حرف بزنه نیز بوده است.


تولید این سریال هم مثل بقیه کارهای نوروزی یا مناسبتی کمی دیر کلید زده شد، اما نکته جالبی که باعث می شد تا بدون دغدغه به کارمان ادامه دهیم، انرژی خوب گروه و تفکر منوچهر هادی بود که به ما می گفت قرار نیست رقابتی وجود داشته باشد و ما کار خودمان را پیش می بریم. همین فضا هم باعث شد نقش من با بقیه نقش هایی که تاکنون بازی کرده ام متفاوت باشد. خودم هم نمی خواستم کاراکتری تکراری را ایفا کنم یا رگه هایی از تقلید در نقش وجود داشته باشد. به طور مثال از حرکت های زیاد دست در بازی این نقش پرهیز کردم.


بهنوش به واسطه درگیری بسیارش با فناوری، موقعیت های خنده داری را برای بیننده خلق می کند. آیا این نقش، نقدی بر استفاده نادرست از فناوری و نداشتن فرهنگ کاربرد فضای مجازی توسط عده ای است؟


بله. متاسفانه در زندگی روزمره با آدم هایی رو به رو می شویم که همه زندگی شان شده است اینترنت و شبکه های اجتماعی. ما باید پیش از هر چیز فرهنگ استفاده از فضای مجازی را داشته باشیم. من مادری را دیده ام که حضورش در شبکه ای مجازی باعث شد تا از همسرش طلاق بگیرد.


زندگی امروز بعضی از ما بر این بنا شده است که چند لایک داریم. لایک ها شده است معیار سنجش انسانیت. گاهی در هر شرایطی فقط و فقط به عکس گرفتن فکر می کنیم. من کسی را می شناسم که برای گرفتن عکس فیسبوک به سفر می رود و این خیلی خنده دار است. متاسفانه بعضی مواقع وقتی خانواده ها دور هم جمع می شوند، می بینیم که همگی تمرکزشان بر تلفن همراه یا تبلت شان است. البته معتقدم این تب هم کمی دیگر فروکش خواهد کرد، زیرا بی پایه و بی منطق است. اما نمی دانم که چه تبعاتی را تا آن زمان به دنبال دارد. در خوب، بد، زشت هم به نقد این مسائل پرداخته ایم. البته صرفاً نقد نکرده ایم، زیرا بهنوش در پایان یاد می گیرد که باید از اینترنت چطور استفاده کند و کارکرد شبکه های اجتماعی چیست.


این سریال به تب زیبا شدن در خانم ها و جراحی های زیبایی زیادی که امروزه در جامعه رواج دارد هم اشاره می کند که در واقع آنها با هدف گرفتن تائید اجتماعی این کار را انجام می دهند و تبلیغات هم با هدف تأمین منافع عده ای دیگر انجام می شود.


ویژگی های ظاهری بهنوش مثل استفاده اش از کلیپس و نظایر این با چه هدفی برای نقش تعریف شد؟


استفاده از کلیپس و فرم بستن آن در وهله اول باعث می شد تا سنم بالاتر نشان دهد و در قصه هم سن او باید بیشتر نشان داده می شد. از طرفی هم برای خودم این نحوه بستن کلیپس که اتفاقا در جامعه هم رواج دارد و به چشم مد به آن نگاه می شود، همیشه خنده دار بود. در واقع این کار اشاره ای به پدیده «کلیپسف» در جامعه دارد (با خنده.)


فکر نمی کنید همین ویژگی، نقش بهنوش را به سمت تیپیکال سوق داده است؟


نه. سریال «خوب، بد، زشت» کار کاملا رئالی است. من پیش از بازی این نقش به آن بسیار فکر کردم. بهنوش را از همان ابتدا شخصیت بسیار مهربانی دیدم. از جمله آدم هایی ساده دل و بی تکلفی که از وضع موجودشان راضی نیستند. بهنوش دلش می خواهد غواصی و اسکی کند، احساس می کند از زندگی جا مانده و خیلی زود بچه دار شده است. غمی همیشگی در زندگی با او همراه است. من عمق این کاراکتر را این طور دیدم. دوستش داشتم و با آن ارتباط برقرار کردم. فکر می کنم مخاطب هم دلش به حال این شخصیت می سوزد. خوشبختانه بسیاری از دوستان و همکارانم هم که با من تماس می گیرند می گویند که شده ای بهنوش سریال «خوب، بد، زشت» و نقشت باورپذیر در آمده است.


از تشابه اسمی نقش با اسم خودتان نگران نشدید، زیرا ممکن است بیننده ویژگی های بهنوش سریال را به بهنوش بختیاری نسبت بدهد؟


من ابتدا با این قضیه مخالف بودم. اما به دلیل این که تعداد پرسوناژهای سریال زیاد بود این شباهت اسمی به نفع کار تمام می شد. زیرا مدام در داستان، شخصیت های جدید و قصه های فرعی ایجاد می شود و بنابراین تا بیننده بخواهد جایگاه آنها را پیدا کند اسم ها را فراموش می کند. ضمن این که تعداد قسمت های سریال هم کم است و بنابراین کار او سخت تر هم می شود. بارها شده است سریال هایی با تعداد قسمت های کم را دیده ام و هنگام پخش نام نقش ها را گم کرده ام. اما اگر قرار بود سریال طولانی باشد و قسمت های زیادی داشته باشد قطعا با این قضیه مخالفت می کردم.


حضور و رابطه مستمر شما با تلویزیون نشان می دهد که به این مدیوم نگاه ویژه ای دارید؟


من عاشق تلویزیون هستم و این را همه می دانند. معتقدم بازی ام در قاب تلویزیون بهتر می شود. هرچند سینما را هم دوست دارم. به شرطی که نقش خوبی وجود داشته باشد.


برای آینده کاری تان در سال جدید تصمیمی گرفته اید؟


دلم می خواهد در قالب نقش های طنز باقی نمانم و در کارهای متفاوت تری بازی کنم. اگر پیشنهاد نقشی متفاوت داشته باشم که خیلی خوب است و استقبال می کنم و اگر هم نه شاید خودم آستین بالا بزنم.


حرف پایانی؟


فضا و شرایط کاری این سریال بسیار رویایی و خوب بود. همه بچه های گروه با هم همدل و همراه بودند. بدون اغراق بی نظیر ترین گروهی که تا به حال با آنها همکاری داشته ام، بود و هر چقدر از همکاری با مجموعه عصر پاییزی ناراضی ام، از حضورم در «خوب، بد، زشت» رضایت دارم. باید از همه گروه هایی که برای تولید یک سریال زحمت می کشند و شاید کارشان کمتر دیده می شود تشکر کنم.


رکسانا قهقرایی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه