فلور نظری:من برمی​گردم ...


فلور نظری:من برمی​گردم ...

فلور نظری را بیشتر با حضور در سریال هایی چون مسافری از هند، خانه به دوش، متهم گریخت، تکیه بر باد، ارث بابام و... به یاد می آوریم؛ آثاری که هر کدام در نوع خود ماندگار شده اند و حضور موفق فلور نظری هم نشان از تلاش و کوشش او برای خوب دیده شدن در این آثار و پذیرفته شدن از سوی مخاطب دارد. این روزها هم ماه رمضان است و بازار سریال های مناسبتی هم داغ و از آنجایی که او را در دو سریال «خانه به دوش» و «متهم گریخت» که پرمخاطب هم بوده اند، دیده بودیم، بد ندیدیم خبری از او بگیریم و از کم کاری این روزهایش بپرسیم. فرصت خوبی شد تا زمانی که در ایران است سراغش برویم و گپ کوتاهی با او بزنیم.


چرا مرا کم می​بینید؟


خانم نظری در این ۶،۵ سال اخیر کمتر شاهد حضور شما در مجموعه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی هستیم. این موضوع به کم کار شدن تان مربوط می شود یا دلیل دیگری دارد؟


نه واقعا کم کار نشده ام کما اینکه سال گذشته یک سریال و دو فیلم سینمایی و تله فیلم کار کردم اما مسئله ای که وجود دارد این است که در گذشته در سریال های مناسبتی حضور داشتم ولی در این چند سال اخیر دیگر پیشنهادی برای شرکت در این دست از پروژه ها نداشته ام. دلیلش هم این است که رویه انتخاب بازیگر تغییر کرده و برای کارهای مناسبتی از بازیگران دیگری استفاده می کنند. من مخالف ورود بازیگران جوان به عرصه نیستم اتفاقا خوشحال هم می شوم که بازیگران با استعداد وارد کار شوند، اما واقعیت این است که این افراد تازه وارد که غالبا هم با پارتی و پول، بازیگری را تجربه می کنند تا به امروز نتوانسته اند خودشان را در این حرفه به اثبات برسانند.

با اینکه می بینیم در مجموعه های ۳۰، ۴۰ قسمتی حضور دارند اما مردم تا انتهای آن مجموعه هم پذیرای حضورشان نیستند و از طرفی خروجی کارشان هم طوری نیست که بتوانند خود را اثبات کنند تا دیگر تهیه کنندگان و کارگردانان در کارهای بیشتری از وجودشان بهره ببرند! نحوه ورود این دست از بازیگران با ما کاملا متفاوت است. برای مثال من به شخصه زمانی که خواستم وارد حرفه بازیگری شوم ابتدا درسش را خواندم و بعد از آن در گروه های تئاتر متعدد و فیلم ها و سریال های زیادی کار کردم که از بین همه آنها و در نتیجه آن تلاش ها، کاری مانند سریال «خانه به دوش» آقای عطاران ساخته و پخش شد و این امکان را به من داد تا بتوانم به درستی شناخته شوم و برای کارهای دیگرم دستمزد بالا بگیرم. در حالی که شاهدیم این دوستان جوان ما این روند را طی نمی کنند و به شکل های دیگری وارد این وادی می شوند.


پول نمی​خواهند، پول می​دهند!


دقیقا سوالی که وجود دارد این است که چرا با وجود خروجی های ناموفقی که سریال های سال های اخیر داشته اند، بازهم تهیه کنندگان در کارهای شان از این دست بازیگران استفاده می کنند؟


دلیلش روشن است به خاطر اینکه این نابازیگران در ازای کاری که انجام می دهند، پولی نمی خواهند و بعضا خودشان هم بابت حضور در یک پروژه پول هم پرداخت می کنند و لابد تهیه کنندگان فکر می کنند اینطور به جاهای بهتری می رسند که البته در نتیجه این اقدامات دیده ایم که کار زمین خورده و مردم را از تلویزیون دور کرده است. این همان روندی است که چند سال پیش در سینما شروع و باعث قهر مخاطب با این هنر شد و حالا متاسفانه به تلویزیون تسری پیدا کرد است.


واقعیت این است که بازیگر وقتی می خواهد در کاری حضور پیدا کند درخواست قرارداد و دستمزد دارد در حالی که در شرایط فعلی بسیاری از تهیه کنندگان پذیرای این موضوع نیستند و ح��ی در جاهایی دستمزدی که پرداخت می شود رقمی نیست که واقعا مورد درخواست بازیگر بوده و حتی گاهی اصل آنچه توافق شده هم به بازیگر داده نمی شود؛ با توجه به این مسائل، تهیه کننده هم تمایل بیشتری به استفاده از آن دسته بازیگران دارد.


خوشحال نیستم


وقتی این اتفاقات را می بینید چه حسی پیدا می کنید؟


به نوبه خودم از این جریان خوشحال نیستم به دلیل اینکه تنها راه درآمدی من برای گذران زندگی، بازیگری است و حرفه دومی ندارم و با دیدن این روند خیلی غصه می خورم. وقتی با مردم ارتباط می گیرم از آنها می شنوم که می گویند دیگر تلویزیون نگاه نمی کنند دلم می گیرد چون می بینم این رسانه در حال از دست دادن طیف خوب مخاطبانش است. من در این سال ها همیشه با جان و دل کار کرده ام و فکر می کنم که مخاطبم هم توانسته این را درک کند و به همین دلیل امروز کارهایم را دوست دارد.


به همین خاطر نمی توانم به خودم این اجازه را بدهم که در هر کاری حضور داشته باشم چراکه برای شعور، نگاه و زمان او احترام قائلم. نتیجه تمام این اتفاقات هم می شود کم کار کردنم در این چند سال اخیر به دلیل اینکه می بینم کارها از نظر کیفی واقعا در سطح نازلی قرار دارند من در برابر علایق و خواسته های مردم مسئول هستم.


وقتی دانشجو بودم اعتقاد داشتم باید با تلاش فراوان توانایی ام را به اثبات برسانم تا مخاطب پذیرای حضورم در آثار هنری شود و امروز که این موقعیت را در حد توانایی خودم به دست آورده ام نمی توانم با ایفای نقش در کارهای بی کیفیت آن را از بین ببرم. تمام سعی ام را در این مدت کرده ام جلوی دوربین افرادی که عاشق هنر نیستند و برای شعور مردم احترامی قائل نمی شوند، نروم.


چرا کنار کشیدم؟


در این شرایط از لحاظ مادی و شرایط روحی دچار مشکل نمی شوید؟


واقعیتش را بخواهید چرا. من خیلی دوست دارم که کار کنم و اصلا باید کار کنم چون مسئولیت زندگی بر عهده ام است. از سوی دیگر همیشه فکر می کنم که هم رسانه و هم جامعه روی من سرمایه گذاری کرده اند و در این ۱۹ سال کاری ام منابعی در اختیارم قرارداده شده که در برابر همه آنها مسئولم در کنار اینکه خودم هم زحمت زیادی کشیده ام تا در نهایت به آدمی تبدیل شوم که جامعه بتواند از تجربیات و بینشی که به دست آورده ام، استفاده کند اما وقتی می بینم که فیلمنامه ها چقدر سطح پایین هستند، نمی توانم به کارم آنچنان که دوست دارم، ادامه دهم.


در این شرایط فکر می کنم بهترین کار این است که خودم را کنار بکشم تا یک موقعیت خوب، ایجاد شود. البته گاهی به خاطر امرارمعاش مجبور شده ام که در پروژه ای حضور پیدا کنم که مورد قبولم نبوده اما تا جایی که شرایط اجازه دهد با همه مشکلات کنار می آیم ولی در کارهای بی کیفیت ایفای نقش نمی کنم. وقتی در این وضعیت قرار می گیرم فقط امیدوارم که مردم متوجه شوند من اهل هیچ باندی نیستم و به واسطه تجربیات و تلاش هایم است که کار می کنم و اگر خبطی می کنم، علتش اجبار برای ادامه زندگی است.


مردم راضی نیستند


فکر می کنید راه چاره همین است که شما و دیگر بازیگرانی که سال ها از عمرشان را صرف این حرفه کرده اند به کناری بروید و میدان را برای نابازیگران هر روز بازتر کنید؟


جواب این سوال را می توانید در بازخوردهای مردم از سریال های مناسبتی پیدا کنید. شما به عنوان یک خبرنگار با مردم و جامعه در ارتباط هستید و یقینا نظرات آنها را در مورد این سریال ها بهتر می دانید. مثلا در مورد سریال هایی که این روزها به مناسبت ماه رمضان از تلویزیون پخش می شود وقتی با مردم برخورد می کنم، می بینم که واقعا از آنها ناراضی هستند و در مورد یکی از آنها معتقدند که کپی برداری خیلی ضعیفی از یک سریال خارجی است که حتی از برخی از بازیگران آن هم در نقش های درستی استفاده نشده و جایگاه آن بازیگران را زیر سوال برده است.


این را مقایسه کنید با سال هایی که رضا عطاران سریال سازی می کرد و مثلا زمانی که «خانه به دوش» از تلویزیون پخش می شد، واقعا خیابان های شهر خلوت می شدند و همه مردم سعی می کردند خودشان را برای تماشای آن به خانه برسانند. دلیل این اتفاق هم آن است که رضا عطاران در کنار اینکه یک هنرمند است و کارش را به خوبی می شناسد، عاشق مردم است و دلش برای جامعه می سوزد به همین خاطر وقتی می خواهد کارش را شروع کند سراغ بازیگرانی می رود که اگر چهره نیستند اما حداقل پیشینه خوب و تحصیلات لازم را در این رشته دارند و می دانند چه کاری می خواهند انجام دهند. همگی ما در آن کار عاشقانه کار کردیم و حرفه مان را دوست داشتیم. اما امروز بروید سراغ یکی از این نابازیگرانی که تازه وارد این حرفه شده است و از آنها بپرسید هدفش از کاری که انجام می دهد چیست و اصلا چقدر سینما را می شناسد؟

 


اگر توانستند تعریفی ارائه دهند! بازخوردها و خروجی های نامناسب این سال ها نشان می دهد که کارها درست انجام نشده و سوال من از سازمانی که با آن کار می کنیم این است که متولیان امور چرا این کارها را می کنند؟! رسانه ای مانند تلویزیون که عمومی است چرا حساسیت هایش از بین رفته و فدای باندبازی شده؟ مگر ما این ضربه را از سینما نخوردیم و مردم با سینما قهر نکردند، پس چرا باز این اتفاق در تلویزیون تکرار می شود؟! این روزها همه به هم می گویند ما دیگر تلویزیون نگاه نمی کنیم و این جمله واقعا بد است.


من برمی​گردم ...


باتوجه به اینکه در خارج از کشور ساکن هستید، مشکلی برای کار کردن در ایران ندارید؟


آنقدر کارم برایم ارزش دارد و برایش زحمت کشیده ام که تمام موازین جمهوری اسلامی را در کشوری که هیچ ربطی به اینجا ندارد، رعایت می کنم تا بتوانم بازگردم و در کشور خودم کار کنم. پیشنهادات زیادی هم از تلویزیون های دیگر دارم اما همه را رد کرده ام با وجودی که آنها دستمزد به یورو می دهند و دستمزدهای شان همه بالاتر است در حالی که دستمزدی که اینجا دریافت می کنم وقتی تبدیل به یورو می شود مبلغ ناچیزی می شود که ببرم و با فرزندم در آنجا زندگی مان را بگذاریم.


اما از آنجایی که کارم و کشورم را دوست دارم، ترجیح می دهم طوری رفتار کنم که همیشه بتوانم در حوزه هنر مملکت خودم فعالیت داشته باشم. من برای پیشرفت در بازیگری شبانه روز تلاش کرده ام ولی وقتی جوانان بازیگر این روزها را نگاه می کنم درکی از برخوردهای شان ندارم.


خاطرم هست نخستین بار که کار تصویر انجام دادم روبه روی آقای داود رشیدی بازی داشتم و استرس زیادی همه وجودم را فراگرفته بود که نکند به خاطر اشتباه من گروه مجبور به تکرار شود اما امروز می بینم که به خاطر بی دقتی و سهل انگاری یک بازیگر جوان ۱۰۰ برداشت انجام می شود و او در برابر این اتفاق فقط می خندند و بدون تعهد کار می کند. به خاطر همان تلاش هاست که امروز وقتی پیشنهاد کار دارم، فرزندم را در فصل امتحاناتش در آلمان تنها می گذارم و به ایران می آیم تا کار کنم.


نمی خواهم بعد مالی کار را نادیده بگیرم اما بیش از هرچیز عشق به حرفه ام است که باعث می شود، دست به این انتخاب بزنم. در این سال ها هم همواره سعی کرده ام طوری زندگی و رفتار کنم که هیچ حاشیه ای اطرافم نباشد و آن طور که قانون و جامعه ام انتظار دارد رفتار کنم تا بتوانم به فعالیتم ادامه دهم.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه